1934, Китай
Кіностудія Ляньхуа (Lianhua Film Company)
85 хв.
Режисер: Юнган У
Автор сценарію: Юнган У
Оператор: Джон Арнольд
У ролях: Жуань Ліньюй, Тянь Цзянь, Чжичжи Чжан, Кен Лі, Цьзюньпань Лі

1900
Життя матері-одиначки ділиться навпіл – вночі на гамірних вулицях Шанхаю вона працює повією щоб заробити на життя, вдень – піклується про свого сина, якого любить понад усе на світі. Зі зміною соціальних ролей змінюється і тілесна пластика героїні – від розкутої звабливості куртизанки, богині нічного міста, до стриманої жіночності і ніжності богині-матері. Вона робить спробу покинути “найдревнішу професію”, але її сутенер, якого місцеві злодюжки називають“Бос”, не дозволяє це зробити. Заповітна мрія жінки – щоб її син отримав гарну освіту і виріс хорошою людиною. Проте суспільство вороже приймає дитину з “поганої” сім’ї.

124209.38077661Фільм “Богиня” – яскраве втілення “золотого періоду” 1930-х у кінематографі Китаю. У цей час деякі студії починають схилятися до лівацтва, зокрема й одна з найбільших, на якій було знято фільм, Lianhua Film Company. Режисери обирають соціально гострі, конфліктні теми про найбідніші верстви населення і класове розшарування. Вони підхоплюють популярну в той час у кінематографі різних країн світу емансипативну тему безправ’я і беззахисності жінки.

Фільм знятий в 1934-му році, але без звуку. Попри те, що вже кілька років в країні знімають звукове кіно, багато китайських студій у цей час ще продовжують ставити німі фільми, передусім через брак обладнання і спеціалістів, але також і через велику кількість діалектів в усній мові різних регіонів Китаю.

goddess_140328b-midЗахідний кінематограф першої третини ХХ століття екзотизує й навіть еротизує Схід, виникає мода на орієнталізм. У фільмі Схід отримує свій голос, а глядачі можуть побачити неекзотизоване зображення життя і побуту мешканців тогочасного Шанхаю. Психологічно витримана, натуралістична акторська гра продовжує традиції китайського театру, видозмінені під впливом кінематографа. Головну роль у фільмі зіграла зірка китайського кіно Жуань Ліньюй, життя якої склалося не менш драматично, ніж у її героїні. Для 24-річної актриси – це одна з останніх ролей в кіно. Через рік після виходу фільму на екрани вона наклала на себе руки. Це стало всенародною трагедією – поховальна процесія з 300 тисяч людей простягнулася на 5 кілометрів.

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>